broj 125, ožujak 2007.

Leida PARLOV

Zadnja promjena: 3.2.2012.
Welcome to Adobe GoLive 6
Nabava novih vozila u MORH-u i OSRH-u
U RACVIAC-u održan seminar o terorizmu
NATO - Gospodarske koristi od članstva
Vijesti
DNEVNIK VOJNOG PROMATRAČA - MINURSO
Drugi Hrv OMLT u misiji ISAF u Afganistanu
Satnica Vera Musil, dr. med., časnica za obuku u Središtu za međunarodne vojne operacije
Projekcija dokumentarnih filmova o dvjema stradalnicama Domovinskog rata
Košarkaška liga REKLA 2006/7
Novosti iz vojne tehnike
17. izvidničko-padobranska satnija švicarske vojske
Elektronička djelovanja i protudjelovanja - "elektroničko ratovanje"
Laki borbeni avioni
English Electric Canberra
DOSSIER - Suvremeni europski terorizam (I)

Militaria
Web info

Tragom vaših pitanja







Satnica Vera Musil, dr. med., časnica za obuku u Središtu za međunarodne vojne operacije
Od časnika za zdravstvo do časnika za vezu u misiji UNFICYP
Naši medicinski djelatnici već nekoliko godina aktivno sudjeluju u mirovnim misijama i to kako UN-ovim tako i u misiji ISAF. A jedna od prvih, bila je satnica Vera Musil, dr. med., časnica za obuku u Središtu za međunarodne vojne operacije


Satnica Vera Musil bila je naša prva liječnica koja je sudjelovala 2004. godine u misiji UNFICYP na Cipru i to u prvoj rotaciji našeg stožernog osoblja u toj UN-ovoj misiji.
"U misiji UNFICYP bila sam u sastavu slovačko-mađarskog kontingenta. Naime Slovaci su u svom sektoru tražili liječnika, a kako mi je bila želja sudjelovati u nekoj od misija pristala sam. Bilo je to prvi put da se i našim liječnicima pružila mogućnost da sudjeluju u mirovnoj misiji kao stožerno osoblje", prisjeća se satnica Musil. Tijekom jednogodišnjeg mandata na Cipru je obnašala dvije funkcije. U početku je radila kao stožerni časnik za zdravstvo, a potom, s obzirom na to da se misija preustrojila, kao vojni promatrač/časnik za vezu. "Cipar je za mene bio zanimljivo iskustvo. Dinamično i zanimljivo bilo mi je i u drugom dijelu misije kad sam radila kao časnik za vezu. Bio je to tada pilot projekt a namjera je bila da se uspostavi bolja komunikacija sa suprotstavljenim stranama, odnosno da i jedna i druga strana što više kontaktiraju s UN-om a sve u svrhu da se incidenti svedu na najmanju moguću mjeru i da se što više


Dobra medicinska priprema od velikog je značenja svima koji se upućuju u misiju, ističe satnica Musil
problema riješi na najnižoj razini", kaže satnica Musil te ističe kako je sudjelovanje pripadnika naših oružanih snaga u mirovnim misijama bilo potpuno očekivano te kako je upravo to i svojevrsni smisao vojske.
Inače satnica Musil je hrvatskoj vojsci pristupila 1998. godine i to s bogatim profesionalnim iskustvom iz civilstva. Na naše pitanje zašto se odrekla civilne karijere, što je još uvijek rijetkost, odgovara da joj je oduvijek bila želja raditi u vojsci te da nije nimalo dvojila kad joj se pružila prilika da to i ostvari. U početku je radila u 33. inženjerijskoj brigadi. Potom je uslijedila izobrazba u inozemstvu, u vojnoj bolnici u Bad Zwieschenahnu i na Sanitetskoj akademiji u Münchenu u Republici Njemačkoj, i kao logičan slijed Središte za međunarodne vojne operacije.
Kao časnica za obuku za zdravstvo i sanitet u SMVO-u satnica Musil od samog početka sudjeluje u obuci združenog hrvatsko-albansko-makedonskog medicinskog tima definiranog američko-jadranskom poveljom kao i u provođenju medicinskog dijela obuke za sve sudionike tečajeva u SMVO-u. Ističući kako je dobra medicinska priprema od velikog značenja svima koji se upućuju u misiju, satnica Musil napominje i kako su im u SMVO-u u izradi nastavnih planova i programa od velike koristi i iskustva naših mirovnjaka koja, koliko je to god moguće, implementiraju u obuku. Zadovoljna je sredinom u kojoj radi, vojska je kaže do sada ispunila njezina očekivanja, a profesionalnih izazova neće joj nedostajati ni ubuduće. Naime, namjera joj je, kad se ostvare uvjeti za to, sudjelovati u sastavu združenog medicinskog tima u misiji ISAF u Afganistanu. Više smo nego sigurni da će, s obzirom na svoju odlučnost, profesionalnost i uvjerenje da je sudjelovanje pripadnika Oružanih snaga u mirovnim operacijama jedna od njihovih temeljnih zadaća, to i ostvariti.

Copyright (c) Služba za odnose s javnošću i informiranje, Odjel Hrvatskih vojnih glasila, MORH.
Sva prava pridržana - All rights reserved
Pravne napomene