broj 262, listopad 2009.

Vesna PINTARIĆ, Toma VLAŠIĆ, snimio Željko STIPANOVIĆ
Zadnja promjena: 17.5.2013.
Welcome to Adobe GoLive 6
PREDSTAVLJAMO - 10 GODINA SUDJELOVANJA RH U MEĐUNARODNIM MIROVNIM MISIJAMA
RAZGOVOR - MATE RABOTEG
EMPA KONGRES U REPUBLICI AUSTRIJI
ESKADRILA TRANSPORTNIH HELIKOPTERA ZB DIVULJE
OKRUGLI STOL - PERSPEKTIVE I MODELI ŠKOLOVANJA VOJNIH PILOTA
PETNAESTI SUSRET NAJTEŽIH VOJNIH INVALIDA DOMOVINSKOG RATA
Vijesti
Novosti iz vojne tehnike
Specijalne postrojbe Republike Italije (I. dio)
G-20 preuzima kormilo
Nova tehnologija za disanje pod vodom
Bombarderi jučer, danas i (možda) sutra! (VI. dio)
Novo proljeće klasičnih podmornica (III. dio)
Bez pravog napretka
Podlistak - rani hrvatski avijatičari 1554.-1927.









EMPA KONGRES U REPUBLICI AUSTRIJI
Prilika za promociju i nove spoznaje
Kao i svaki kongres do sada, i ovaj nas je obogatio novim spoznajama, ne samo o OS-u zemlje domaćina već i o novinarskoj struci, koja u svim vojskama ima određena ograničenja. No upravo nas te sličnosti zbližavaju i omogućuju da zajedničkim naporima pridonesemo profesionalnosti u radu i još kvalitetnijem odrađivanju zadaće koja nam je zapravo najvažnija, a to je promocija vlastitih oružanih snaga...


Domaćinstvo jubilarnog 30. kongresa Europskog udruženja vojnih novinara (EMPA) ove je godine pripalo austrijskim Oružanim snagama, i to po četvrti put. Na kongresu, održanom u Beču od 6. do 10. listopada, okupilo se pedesetak urednika vojnih časopisa i publikacija vojne tematike iz petnaestak europskih zemalja. Bila je to iznimna prigoda da razmijene iskustva, steknu vrijedna poznanstva i kontakte te saznaju više o oružanim snagama zemlje domaćina.

Sadržajan četverodnevni program započeo je otvaranjem kongresa u Vojnom muzeju austrijskih Oružanih snaga, a nastavljen službenim sastankom u prostoru Austrijske nacionalne obrambene akademije koji je otvorio predsjednik EMPA-e brigadir Jörg Aschenbrenner. U izvješću o aktivnostima poduzetim od posljednjeg kongresa, brigadir Aschenbrenner je govorio i o novinarskom putovanju u Njemačku mornaričku bazu na Baltičkom moru, ali i o planovima za iduće putovanje koje bi se trebalo organizirati u susjednoj nam Bosni i Hercegovini. Upozorio je i na važnost uključivanja novih europskih država u članstvo EMPA-e - zasad su u članstvu 22 države - uz uvjerenje da ovo udruženje ima budućnost unatoč kriznim vremenima i snage za nove projekte ponajprije u vezi s elektroničkim medijima. Godišnja nagrada za najbolji novinarski uradak ove godine pripala je predstavniku norveških oružanih snaga. Bilo je riječi i o domaćinstvu idućeg kongresa, koji bi se, prema najavama, trebao održati u Republici Srbiji.


Sadržajan četverodnevni program započeo je otvaranjem kongresa u Vojnom muzeju austrijskih Oružanih snaga, a nastavljen službenim sastankom u prostoru Austrijske nacionalne obrambene akademije koji je otvorio predsjednik EMPA-e brigadir Jörg Aschenbrenner
Program obogaćen atraktivnim praktičnim prezentacijama pripadnika austrijskih OS nastavljen je u dvjestotinjak kilometara udaljenom vježbalištu alpskih vještina.

Planinsko ratovanje

U planinskom području u okolici Schottwiena održana je terenska prezentacija Središta za planinsko ratovanje austrijske vojske. Prezentaciju je vodio zapovjednik Središta, brigadir Michael Lasser, koji je najprije objasnio ustroj i zadaće Središta.

Zadaće se najjednostavnije mogu opisati kao: naučiti vojnike kako da prežive, kako da se kreću, te konačno kako da se bore u planinskim uvjetima. Središte provodi sve razine izobrazbe za planinsko ratovanje, od temeljne pa do naprednih specijalističkih tečajeva. Tečajevi se dijele na dva osnovna tipa, ljetni i zimski, a prema iskustvu Središta treba najmanje četiri godine izobrazbe i iskustva da bi se dobio kompletan vojnik planinac, spreman suočiti se s ćudima planine i u najtežim uvjetima. Terenski dio prezentacije bila je kompleksna vježba, koja je obuhvatila tridesetak vojnika, dva oklopna vozila Pandur i helikopter SA316B Alouette III. Prikazane su vještine svladavanja teškoprohodnog planinskog terena, borbeno djelovanje u protuterorističkoj operaciji uporabom oklopnih vozila za potporu, planinaca za ovladavanje teško pristupačnim terenom te helikoptera za brzi taktički transport i evakuaciju ranjenika dizalicom.


Na kongresu se okupilo pedesetak urednika vojnih časopisa i publikacija vojne tematike iz petnaestak europskih zemalja
Iako se izvođenje nekih pokazanih vještina činilo vrlo zahtjevnima i fizički napornima, nekolicina novinara odvažila se na provjeru vlastitih sposobnosti penjanja uz okomitu liticu i spuštanja alpinističkim konopom. Neki su pokazali i zavidnu fizičku spremnost...

Vožnja Black Hawkom i prezentacija Eurofightera

Novi izazov slijedio je već idućeg dana u zračnoj bazi Langenlebarn pokraj Tullna, gdje su smješteni austrijski helikopteri S-70 Black Hawk. Ta je baza također sjedište nekoliko škola za izobrazbu raznovrsnog zrakoplovnog osoblja i osoblja za popunu postrojbi protuzračne obrane. Baza je poslužila za upoznavanje sudionika kongresa vojnih novinara sa zrakoplovnom komponentom austrijske vojske. Predstavljen je najnoviji borbeni zrakoplov austrijskog zrakoplovstva, Eurofighter Typhoon. Kupljeno je 15 letjelica. Isporuka je počela 2007., a posljednji je isporučen u rujnu. Domaćini su organizirali prelet i letački program koji je zorno pokazao okretnost i snagu Typhoona. Sudjelovala su dva zrakoplova koja su napravila dva kruga malom brzinom. Nastavili su s prikazom izvrsnih manevarskih mogućnosti Typhoona glumeći zračnu borbu na kratkoj distanci. Program je za novinare zaključen pravom poslasticom. Naime, domaćini su odvojili dva transportna helikoptera Black Hawk za dvadesetominutne letove novinara. Inače, S-70 se u


Terenski dio prezentacije bila je kompleksna vježba, koja je obuhvatila tridesetak vojnika, dva oklopna vozila Pandur i helikopter SA316B Alouette III. Prikazane su vještine svladavanja teško prohodnog planinskog terena, borbenog djelovanja u protuterorističkoj operaciji uporabom oklopnih vozila za potporu, planinaca za ovladavanje teško pristupačnim terenom te helikoptera za brzi taktički transport i evakuaciju ranjenika dizalicom
Austriji rabi za transport, SAR zadaće, a posebnu je vrijednost pokazao tijekom prirodnih katastrofa, kad je pružao pomoć pogođenom stanovništvu i spasiocima. Posjet zračnoj bazi upotpunjen je i prezentacijom o austrijskim OS i njihovu sudjelovanju u jedanaest mirovnih misija, koju je održao zapovjednik Združenih snaga austrijske vojske general-pukovnik Günter Höfler. On je, osvrćući se na misiju UNDOF, posebno naglasio suradnju s pripadnicima hrvatskog kontingenta, ocijenivši je odličnom i vrlo otvorenom, te ističući kako su se hrvatski vojnici izvrsno integrirali u misiju i kako je od velikog značenja njihovo ratno iskustvo, koje pridonosi učinkovitijem odrađivanju zajedničkih zadaća na terenu.

O uskoj suradnji austrijskih Oružanih snaga i civilne zajednice uvjerili smo se u središtu Donje Austrije, gdje su nam prezentirani ustroj, organizacija i funkcioniranje vojnih i civilnih vlasti te organizacija pomoći u slučajevima prirodnih i drugih katastrofa, što je i jedna od glavnih zadaća austrijskih OS.


Vježba odgovora na nove ugroze

Posljednjeg dana kongresa organizirana je složena združena vojno-civilna vježba, u kojoj su sudjelovali pripadnici specijalnih postrojbi, ABKO postrojba, sanitetska postrojba, postrojba za pomoć u katastrofama koja je imala i timove sa psima tragačima, sve iz sastava austrijske vojske. Uz njih su sudjelovale i civilne strukture, vatrogasci, pripadnici Crvenog križa i medicinski timovi. Vježba je organizirana na poligonu Tritolwerk pokraj Bečkog Novog Mjesta. Za polaznu taktičku situaciju vježba je imala terorističku skupinu koja je uspjela nabaviti oružje za masovno uništavanje te se sprema uporabiti ga i izazvati što veće civilne žrtve. Nakon pronalaženja, skupinu su neutralizirali pripadnici specijalnih snaga, a dio skupine uspio je detonirati dvije nepoznate eksplozivne naprave. Tad na scenu stupaju vatrogasci, pripadnici satnije ABKO te medicinski timovi i timovi za dekontaminaciju kako bi zbrinuli unesrećene i otkrili je li došlo do aktiviranja NKB sredstava. Vatrogasci su morali prekinuti vježbu i u žurbi krenuti na stvarnu intervenciju jer se na autocesti u blizini poligona dogodio sudar. No, čim su sanirali situaciju na mjestu stvarnog incidenta, odmah su se vratili i uključili u vježbu. Na vježbi su prikazana i najnovija vozila kojima se opremaju ABKO postrojbe austrijske vojske. Riječ je o ABKO inačici višenamjenskog oklopnog vozila Dingo 2, koja je opremljena najmodernijim uređajima za automatsko uzimanje uzoraka te analizu sadržaja uzoraka. Prve rezultate analize prikupljenih uzoraka imaju za pet do sedam minuta nakon prikupljanja.


Posjet zračnoj bazi upotpunjen je i prezentacijom o austrijskim OS i njihovu sudjelovanju u jedanaest mirovnih misija, koju je održao zapovjednik Združenih snaga austrijske vojske general-pukovnik Günter Höfler. On je, osvrćući se na misiju UNDOF, posebno naglasio suradnju s pripadnicima hrvatskog kontingenta, ocijenivši je odličnom i vrlo otvorenom, te ističući kako su se hrvatski vojnici izvrsno integrirali u misiju i kako je od velikog značenja njihovo ratno iskustvo, koje pridonosi učinkovitijem odrađivanju zajedničkih zadaća na terenu
Završetak iznimno atraktivne vježbe zaokružen je prezentacijom mogućnosti austrijskog Crvenog križa te vozila JEEP J8, koje u civilnoj i vojnoj inačici upotrebljava austrijska vojska. Kao i svaki kongres do sada, i ovaj nas je obogatio novim spoznajama, ne samo o Oružanim snagama zemlje domaćina već i o novinarskoj struci koja u svim vojskama ima određena ograničenja - čak bismo mogli reći da su nam svima ista. No upravo nas te sličnosti zbližavaju i omogućuju da zajedničkim naporima pridonesemo profesionalnosti u radu i još kvalitetnijem odrađivanju zadaće koja nam je zapravo najvažnija, a to je promocija vlastitih oružanih snaga, u čemu važnu ulogu imaju i ovakvi kongresi.


Domaćini su organizirali prelet i letački program koji je zorno pokazao okretnost i snagu Typhoona. Sudjelovala su dva zrakoplova koja su napravila dva kruga malom brzinom, a nastavili su prikazom izvrsnih manevarskih mogućnosti Typhoona glumeći zračnu borbu na kratkoj distanci. Program je za novinare zaključen pravom poslasticom. Naime, domaćini su odvojili dva transportna helikoptera Black Hawk za dvadesetominutne letove novinara



Copyright (c) Služba za odnose s javnošću i informiranje, Odjel Hrvatskih vojnih glasila, MORH.
Sva prava pridržana - All rights reserved
Pravne napomene