|

|
Tradicija sustavnog školovanja pilota i zrakoplovnih časnika u RH započeta je u najtežim ratnim vremenima i tijekom šesnaest godina stvorila je dvjestotinjak vojnih pilota, od kojih su nekolicina danas u rangu pukovnika
|
U Zavodu za aeronautiku Fakulteta prometnih znanosti u Zagrebu 7. listopada organiziran je okrugli stol na temu "Perspektive i modeli školovanja vojnih pilota za potrebe Republike Hrvatske". Stručna rasprava imala je zadaću dati uvid u tradiciju školovanja pilota RH, utvrditi stanje školovanja vojnih pilota u OSRH te razmotriti i predložiti budući model i aktivnosti vezane uza školovanje vojnih pilota. Svrha rasprave je bila identificirati problematiku i predložiti daljnje smjernice, aktivnosti, poboljšanja koja će osigurati zadržavanje visokih kriterija što ih ovo zanimanje zahtijeva. Okrugli stol otvorio je dekan Prometnog fakulteta sa željom da u suradnji s Hrvatskom vojskom iznjedre što kvalitetniji pilotski kadar. U uvodnom izlaganju koje je bilo povod za raspravu sudjelovali su vojni pilot i nastavnik letenja brigadir Vladimir Šumanovac, doc. dr. sc. Doris Novak, voditelj Katedre za vojno zrakoplovstvo, i prof. Ernest Bazijanac, predstavnik Zavoda za aeronautiku.
Motiv za pokretanje stručne rasprave jest slabiji odaziv kandidata za ovo atraktivno, ali vrlo zahtjevno zanimanje. Tradicija sustavnog školovanja pilota i zrakoplovnih časnika u Republici Hrvatskoj započeta je u najtežim ratnim vremenima i tijekom šesnaest godina stvorila je dvjestotinjak vojnih pilota, od kojih su nekolicina danas u rangu pukovnika.
U uvodnim raspravama prikazane su pozitivne strane modela civilno-vojnog školovanja, predstavljeni modeli školovanja vojnih pilota u svijetu i prezentiran proračun za broj pilota potrebnih za Oružane snage RH. Pokazana je važnost i naglašene potrebe školovanja i obrazovanja vojnih pilota te predstavljen budući način i model školovanja. U raspravi na navedenu temu aktivno su sudjelovali generali Imra Agotić i Antun Tus, zapovjednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva general-bojnik Vlado Bagarić i ravnatelj HVU-a general-bojnik Mirko Šundov. Zaključak je svih sudionika okruglog stola da zajedničkim snagama MORH-a i FPZ-a treba poduzeti sve kako bi se ponovno potaknulo veće zanimanje mladih ljudi za zvanje vojnog pilota.
|