Središte za obuku Hrvatske ratne mornarice organiziralo je i provelo prvi Tečaj za stjecanje statusa ovlaštene osobe Obalne straže RH, sa svrhom osposobljavanja polaznika za uspješnu provedbu poslova i zadaća Obalne straže te pružanje potpore drugim mjerodavnim tijelima državne uprave u provođenju zakona i propisa iz njihova djelokruga.
Tečaj je proveden na temelju Pravilnika o načinu stjecanja statusa ovlaštene osobe Obalne straže, što ga je donio ministar obrane u skladu sa Zakonom o Obalnoj straži RH, koji je stupio na snagu 1. studenoga 2007. Održan je u Splitu od 19. listopada do 18. prosinca 2009., a pohađalo ga je 25 polaznika, od kojih je 20 pripadnika Obalne straže. Kako nam je rekao načelnik Odjela za doktrinu i obuku u Središtu za obuku HRM-a brigadir Tomislav Jukić, mr. sc., to su uglavnom zapovjednici brodova i njihovi zamjenici te voditelji brodskih odjela i prvi dočasnici, koji imaju odgovarajuću civilnu naobrazbu iz područja pomorstva. Uz polaznike, brigadir Jukić posebno je istaknuo sudjelovanje uglednih predavača i kompetentnih stručnjaka, priznatih ne samo u Hrvatskoj nego i u inozemstvu.
Tečaj traje devet tjedana odnosno 311 nastavnih sati, a sastoji se od teorijskog i praktičnog dijela te sadrži nekoliko programskih cjelina kao što su: međunarodne konvencije, zakonski i podzakonski propisi koji uređuju pravo mora, pomorsko pravo i ovlasti Obalne straže kao jedna cjelina; zatim zakonski i podzakonski propisi kojima se uređuju ovlasti i postupanje ovlaštenih osoba prema počiniteljima prekršajnih i kaznenih djela te potom osposobljavanje i uvježbavanje za pravilnu i učinkovitu primjenu standardnih operativnih postupaka u izvršenju zadaća Obalne straže. Svi polaznici uspješno su završili tečaj i osposobljeni su za provođenje temeljnih poslova i zadaća Obalne straže u pogledu zaštite suverenih prava i provedbu jurisdikcije RH u zaštićenom ekološko-ribolovnom i epikontinentalnom pojasu te na otvorenome moru, dok su u teritorijalnome moru i unutarnjim morskim vodama RH osposobljeni za pružanje potpore drugim mjerodavnim tijelima državne uprave u provođenju zakona i drugih propisa iz njihova djelokruga u skladu s odredbama Zakona o Obalnoj straži, objasnila nam je pukovnica Meri Kekez-Ušljebrka. Ta je diplomirana pravnica, voditeljica Odsjeka za pravne poslove u Obalnoj straži, bila angažirana na izradi zakonske regulative, dakle svih zakona i pravilnika te podzakonskih akata vezanih uz Obalnu stražu. Istaknula je da su svi zakoni i akti usuglašeni s ministarstvima koji djeluju na moru i obuhvaćeni su Zakonom o moru. Također nam je objasnila da su ovim tečajem polaznici Obalne straže stekli ovlasti koje im omogućavaju samostalno djelovanje na moru u slučaju počinjenja prekršaja ili osnovane sumnje, dok su prije mogli intervenirati isključivo u nazočnosti djelatnika MUP-a. Time je Obalna straža dobila na snazi, no i dalje je iznimno važna njezina suradnja sa svim ostalim subjektima na moru, kako radi učinkovitijeg djelovanja tako i radi uštede resursa. Pripadnici Obalne straže tako i dalje svakodnevno dežuraju zajedno s pripadnicima MUP-a te dogovaraju i usklađuju djelovanje na moru. Osim certifikata, koji su dobili svi polaznici tečaja, pripadnici Obalne straže kao dokaz stečenih ovlasti dobit će značku i iskaznicu, koju im je potpisao zapovjednik Obalne straže kontraadmiral Zdravko Kardum.
|

|
| Na Tečaju je, uz 25 polaznika, sudjelovalo i 27 istaknutih predavača i vrhunskih stručnjaka iz područja pomorskog prava, među kojima je 13 doktora i magistara znanosti, a uz djelatne i umirovljene visoke časnike HRM-a bili su predstavnici više fakulteta i ministarstava te drugih institucija vezanih uz more i pomorstvo |
Zapovjednik HRM-a kontraamiral Ante Urlić pohvalio je djelatnike Središta za obuku HRM-a za organizaciju i provedbu tečaja te izrazio zahvalnost svim predavačima. Također, izrazio je nadu da će se takav tečaj provoditi i za druga državna tijela koja rade na moru kako bi međuresorna suradnja bila još učinkovitija, a sve to radi što bolje brige o Jadranskom moru, našem najvećem resursu, zaključio je kontraadmiral Urlić, dodavši: "S ovim tečajem priča o Obalnoj straži dobiva svojevrsni happyend". Drugi takav tečaj počinje već u ožujku. Očekuje se 30-ak polaznika, pripadnika Obalne straže, a nadaju se i odazivu istih predavača.
|