broj 294, svibanj 2010.

VIJESTI

Zadnja promjena: 17.5.2013.
Welcome to Adobe GoLive 6
ČESTITKA U POVODU DANA OSRH-a
MARCOMET 2010
RAZGOVOR - VICEADMIRAL MAURIZIO GEMIGNANI
18. HODOČAŠĆE HRVATSKE VOJSKE I POLICIJE U LURD
ZB ZEMUNIK
MEĐUNARODNA SURADNJA
Vijesti
Novosti iz vojne tehnike
Automatizacija bojišnice u XXI. stoljeću
Topnička oružja
Podlistak - BITKE NAPOLEONA BONAPARTEA









Izaslanstvo Odbora za obranu Hrvatskog sabora na HVU


Radi upoznavanja s ustrojem, zadaćama i dostignućima Hrvatskog vojnog učilišta "Petar Zrinski", istoimenu vojarnu na zagrebačkom Črnomercu posjetilo je 25. svibnja izaslanstvo Odbora za obranu Hrvatskog sabora.

Na čelu izaslanstva bio je predsjednik Odbora Boris Šprem, a među gostima su bili članovi Odbora Željka Antunović, Vesna Pusić i Tomislav Čuljak, te vanjski članovi Predrag Matić, Petar Stipetić, Branko Šerić, Igor Tabak i Anton Tus. Osim domaćina, ravnatelja HVU-a general-bojnika Mirka Šundova, i drugih djelatnika HVU-a, goste su dočekali državni tajnik Željko Goršić uime MORH-a i zamjenik načelnika GSOSRH general-pukovnik Slavko Barić uime Glavnog stožera OSRH.

Program posjeta otpočeo je prezentacijom u vijećnici Ravnateljstva HVU-a, kojom je general Šundov ukratko predstavio Učilište. Uslijedila je rasprava o prezentaciji, te pitanja i sugestije članova Odbora. Gosti su poslije obišli nekoliko objekata u vojarni u kojima se odvijaju različite razine izobrazbe. "Prezentacija i obilazak pružaju konkretan uvid u rad Hrvatskog vojnog učilišta", istaknuo je predsjednik Odbora, Šprem.

Odbor za obranu Hrvatskog sabora osnovan je prije dvije godine i ovaj posjet Učilištu prvi im je obilazak neke od nosećih ustrojbenih cjelina OSRH. D. VLAHOVIĆ

Ravnatelj HVU-a u Turskoj


Od 16. do 19. svibnja, pod pokroviteljstvom NATO Defence Collegea, u Zapovjedništvu ratnih škola OS Republike Turske u Istanbulu organizirana je 39. konferencija zapovjednika / ravnatelja vojnih obrazovnih institucija (Conference of Commandants 2010.) Na Konferenciji je sudjelovao ravnatelj HVU-a, general-bojnik Mirko Šundov, i nastavnica predmeta Umijeće komuniciranja, bojnica Marina Svrze. Svrha je konferencije razmjena informacija i iskustava s područja izobrazbe radi jačanja međusobne potpore u razvijanju novog pristupa u pripremi časnika za izazove višestruke budućnosti, koji će se pred njih postavljati, kako u domovini tako i u međunarodnom okružju. Na Konferenciji su sudjelovali zapovjednici vojnih obrazovnih institucija država članica NATO-a, PzM i OESS-a te drugih partnerskih zemalja, ukupno 132 predstavnika iz 50 institucija vojne izobrazbe. HVU redovito sudjeluje na konferenciji ove vrste još od 2004. Glavna tema Konferencije bila je "Projekt višestruke budućnosti i izazovi za visoku izobrazbu" (Multiple Futures and the Challenges for Higher Education).

Na radnom dijelu Konferencije raspravljalo se o sljedećim temama: "Visoka izobrazba i percepcija ugroza do 2030. godine", "Vojne akademije / Sveučilišta / Instituti i njihov utjecaj na obrazovne programe vezane za strateško upravljanje", "Visoko školstvo i četiri elementa višestruke budućnosti (ekskluzivnost, varljiva stabilnost, sukob modernizma i snaga nove politike) i "Partnerstvo u potpori izobrazbe kako bi se odgovorilo na izazove višestruke budućnosti". Marina SVRZE

...


Učenici Osnovne škole Ivana Lovrića iz Sinja posjetila su 20. svibnja 93. zrakoplovnu bazu Zemunik. U posjetu je bilo 200 učenika nižih razreda. Za mnoge od njih ovo je bio prvi susret sa zračnom lukom. Djeca su pokazala veliko zanimanje za zrakoplovnu tehniku i aktivnosti koje se odvijaju u zrakoplovnoj bazi. Ovo je samo jedna u nizu aktivnosti kojima 93. zrakoplovna baza Zemunik otvara svoja vrata civilnoj zajednici. L.P.
...


U sklopu nastave o prometu, 17. svibnja djeca OŠ "Ban Josip Jelačić" iz Podsuseda posjetila su Zapovjedništvo HRZ-a i PZO-a i 91. zrakoplovnu bazu. S nastankom HRZ-a i PZO-a te vojnim zračnim prometom kratkim izlaganjem i prigodnim filmovima upoznali su ih djelatnici Odjela za obuku i doktrinu ZHRZ-a i PZO-a i 91. zrakoplovne baze. Tijekom trosatnog posjeta djeca su imala priliku obići i Bojnu zrakoplovno-tehničkog održavanja 91. zrakoplovne baze, upoznati transportni zrakoplov An-32, vidjeti njegovo polijetanje i razgovarati s pilotima. Posebno ih se dojmio obilazak Spomen-parka HRZ-a i PZO-a u izgradnji, gdje su razgledali izložene borbene zrakoplove, helikoptere, radare i protuzrakoplovne topove. OJI
Godišnji seminar vojnih psihologa


U organizaciji Odsjeka za vojnu psihologiju MORH-a, redovito se jednom na godinu održava seminar vojnih psihologa na kojemu se razmatraju najvažnija aktualna strukovna pitanja u vojnom sustavu. Ovogodišnji seminar održan je u Zagrebu od 11. do 13. svibnja, a okupio je 46 vojnih psihologa MORH-a i OSRH.

Glavne teme seminara bile su iz područja upravljanja ljudskim resursima kao jednog od najvažnijih u sklopu obrambenog sustava. Naime, uspostava jedinstvenog sustava upravljanja osobljem jedan je od glavnih razvojnih ciljeva u području ljudskih resursa. U skladu s time, predviđeno je da se vojni psiholozi na seminaru detaljno upoznaju s posebnostima novog sustava upravljanja kao i s mjestom vojnopsihološke struke te promjenama koje u djelovanju vojnih psihologa iz toga proizlaze.

Izložen je i prijedlog unapređenja postojećeg modela psihologijske procjene pripadnika OSRH, pokrenut kao proces unapređenja različitih aspekata funkcioniranja organizacije, kao što su pravednost, primjena sustava jednakih mogućnosti, zadovoljstvo djelatnika radnim mjestom, učinkovitost pojedinca i sustava itd. Ukratko, selekcija se postavlja kao proces usuglašavanja potreba sustava i osobnih želja te kompetencija pojedinaca.

Skup je upoznat s provedenim i predstojećim projektima i ispitivanjima u kojima sudjeluje Odsjek za vojnu psihologiju. Izloženi su i prikazi nekih aktualnih ispitivanja: pilot-ispitivanje obitelji sudionika međunarodnih vojnih operacija, ispitivanje stavova mladih prema vojnoj službi, ispitivanje kvalitete življenja u obrambenom sustavu, prikaz suradnje s uredima Vlade RH u pogledu prevencije ovisnosti i ravnopravnosti spolova. Također je zbog aktualnosti problematike istaknuto da se velika pozornost usmjerava na podupiranje sustava za prijam vojnih pilota, kao i na potporu obiteljima sudionika MVO.

Prikazana su i iskustva stečena sudjelovanjem vojnih psihologa na domaćim i međunarodnim stručnim skupovima i izobrazbama, na kojima hrvatski vojni psiholozi sudjeluju već više godina sa zapaženim predavanjima i istraživačkim radovima.

Stručni skup je u cijelosti realizirao svoje ciljeve, a bitno je naglasiti da je bio popraćen raspravama i razmjenama iskustava, što je i bila svrha seminara te poticaj za sljedeće okupljanje. Doneseni zaključci seminara poslužit će kao smjernice za daljnje strukovno usmjeravanje i djelovanje. Biserka JAKŠIĆ

Susret udruga pričuvnih časnika


Na poziv srodne udruge Talijanskih pričuvnih časnika ANArtI iz Milana, s kojima je HČZ Istarske županije i topništva HČZ-a grada Pule pobratimljen, odazvalo se izaslanstvo Istarskih pričuvnih časnika, koje je predvodio predsjednik HČZ-a grada Pule, satnik Dario Maretić. Izaslanstvo je od 14. do 16. svibnja sudjelovalo na međunarodnoj vojnoj vježbi.

Druženje pričuvnih časnika iz europskih zemalja članica NATO-ova obrambenog sustava i međunarodna vojna vježba po NATO-ovim standardima održani su u planinskom području Viscontea sjeveroistočno od Milana, na kojoj je naše izaslanstvo, a ujedno i natjecateljska ekipa, uživalo posebno mjesto, kao pobratimljena udruga.

Osim druženja i razmjene mišljenja s područja vojne struke i mišljenja o unapređenju suradnje, te unapređenju vojnih znanja iz civilnog sektora, naši su članovi sudjelovali i u natjecanju iz gađanja iz vojničkog poluautomatskog pištolja i vojničke automatske puške, te su u vrlo jakoj konkurenciji strijelaca iz cijele srednje Europe osvojili 1. mjesto ekipno iz pištolja i 2. mjesto ekipno iz puške. Boris RUŽIĆ


Copyright (c) Služba za odnose s javnoąću i informiranje, Odjel Hrvatskih vojnih glasila, MORH.
Sva prava pridrľana - All rights reserved
Pravne napomene