Zadnja promjena: 3.2.2012.

Pripremio Marijo PETROVIĆ


Proizvodnja naoružanja i vojne opreme u funkciji tehničke modernizacije OSRH
Izgradnja pomorske moći
Centar za visoke obrambene studije Republike Italije (II. dio)
Rumunjska - na putu u euroatlantske integracije (II. dio)
Bioregulatori/modulatori kao teroristički i ratni agensi (II.dio)
Upravljanje percepcijom
Žene u Oružanim snagama Republike Hrvatske
Vojska kao profesija (III. dio)
Nuklearni terorizam - mogućnosti i posljedice
Sustav protuzračne obrane 30 mm Arrow
Tenkovska kupola Falcon
Tržište vojnih kamiona
Novosti iz vojne tehnike
Novosti iz zrakoplovne tehnike
Kako je nastao U2?
Laserske zrake kao prva crta protuzrakoplovne obrane
Novosti iz ratnih mornarica
Novi brodovi Kineske ratne mornarice
Serežanski zbor u Vojnoj krajini
Poziv instituta za etnologiju i folkloristiku za sudjelovanje u znanstveno-istraživačkom programu "Domovinski rat i ratne žrtve u 20 stoljeću"

Tržište vojnih kamiona



Sve veći broj raznih mirovnih i sličnih misija koje provode moderne vojske ističe važnost transportnih sredstava, osobito kamiona. Istodobni trend smanjivanja obrambenih proračuna onemogućava kupovanje potrebne količine kamiona

Mnogi su tijekom Hladnoga rata smatrali kako je nabaka velikog broja kamiona neracionalna. Posprdno su ih smatrali samo sredstvom za popunjavanje voznog parka, bez velike operativne vrijednosti. No, Zaljevski rat 1990/91. i sve mirovne operacije nakon toga pokazale su kako je nova stvarnost vrlo pogodna za primjenu kamiona.
Tadašnja je kamionska flota odigrala važnu ulogu u izbacivanju iračke vojske iz Kuvajta. Nove su, pak, mirovne misije produženog trajanja zahtijevale ekstenzivnu i intenzivnu uporabu kamiona.
Problem s vojnim kamionima je u tome što njihova vrijednost i nužnost nije tako jasno vidljiva kao u slučaju borbenih sredstava (tenkova, transportera, topova....). Tako su prioriteti uvijek bili okrenuti nabavi novih borbenih sredstava, dok su kamioni u sastavu vojski polagano starili. Čak i kada bi se nabavljali kamioni, a zbog smanjenja obrambenih proračuna, kupovalo bi se manje sa čim se pak trebalo učiniti više.
Jedan od novih globalnih trendova u pogledu vojnih kamiona je potreba vojnih kamiona da zadovoljavaju zakonsku regulativu za komercijalne (civilne) kamione. No, za krajnje korisnike (oružane snage) takva politika ponekad nosi nove probleme i nije uvijek prihvaćena s oduševljenjem. Dok su neki od tih novih zahtjeva prihvatljivi (npr. područje sigurnosti), mnogi djeluju negativno na operativne mogućnosti kamiona.
Iako su mnogi vojni kamioni ustvari militarizirane inačice običnih civilnih komercijalnih kamiona, uvjeti njihove uporabe su daleko od normalnih putnih uvjeta civilnih kamiona. Spomenuta civilna zakonska regulativa je i tu dvojaka. U nekim slučajevima poštovanje tih uvjeta znači udobnije i ugodnije radno mjesto vozača (kvalitetna sjedala, zaštita od buke...). S druge pak strane oblik kabine, unaprijed definiran spomenutim civilnim regulativama, nije osobito pogodan za naknadno postavljanje oklopa, ima veliki radarski "potpis", teško se kamuflira, a problematičan je i logistički dio jer su takvi kamioni zahtjevniji za održavanje i popravak - osobito u terenskim uvjetima.

Više o ovoj temi pročitajte u tiskanom izdanju Hrvatskg vojnika


23.02.2004
Posjet NATO-ovog stručnog tima

Umirovljena četvorica brigadnih generala
Kapelica Svetog Petra i Pavla u ZB-u Pleso
Hidrometeorološki odsjek GSOS-a RH

Deseta godišnjica pogibije Damira Tomljanovića Gavrana




Linkovi
Allgemeine shweizerische militärzeitschrift (Švicarska)
Armáda (Slovačka)
Magazyn wojsk lotniczych i obrony powietrznej (Poljska)
Hungarian defence mirror (Mađarska)
Österreichischen Militärischen Zeitschrift (Austrija)
Forsvarets forum (Norveška)
Revija Slovenska vojska (Slovenija)
Jane's defence


Optimizirano za Internet explorer u 1024x768 prikazu
Web dizajn: Hrvoje Brekalo, Webmaster: Drago Kelemen
Copyright (c) Služba za odnose s javnošću i informiranje, Odjel Hrvatskih vojnih glasila, MORH. Sva prava pridržana - All rights reserved
Pravne napomene